September 19, 2019 13:04
Свет

Зариф: Иран нема да започне војна во Заливот, но ќе се брани

Иран нема да започне војна во Персискиот Залив, но ќе се брани, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф.

„Дали ќе има војна во Заливот? Можам да ви кажам дека ние нема да започнеме војна“, рече тој на Норвешкиот институт за меѓународни работи.

Но, тој истакна дека Иран ќе се брани, пренесува „Ројтерс“.

Нови вести

Трамп: САД можат да влезат во која било земја само со еден телефонски повик

Valentina

Џон Болтон: Обидите на Трамп за преговaрање се осудени на пропаст

zane

Американски генерал: Предноста на НАТО во однос на Русија се истопи

zane