September 25, 2020 14:45
Свет

Започна седницата во Сенатот за импичмент на Трамп

Во Сенатот денеска започна сослушувањето за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп со воведен говор на Адам Шиф, демократски конгресмен, еден од таканаречените менаџери, или обвинители за отповикување на претседателот.

Седумте обвинители, закондоваци од Претставничкиот дом, ќе ги презентираат обвиненијата пред сенаторите, кои имаат улога на порота.

Судијата на Врховниот суд Џон Робертс ќе даде заклетва за извршување надзор на процесот, а потоа ќе се заколнат и сто членови на Сенатот.

Лидерот на мнозинството во Сенатот Мич Меконел, изјави дека при крајот на денешната седница ќе биде известена Белата куќа, за да се побара од претседателот да испрати негов советник кој треба да одговори на обвиненијата.

Главното сослушување ќе почне во вторник идната недела.