August 12, 2022 01:42
Свет

Заменик премиерот на Полска поднесе оставка

Лидерот на полската владејачка партија Право и правда, заменик-премиерот на Полска – Јарослав Качински поднесе оставка од функцијата, пренесува „Ројтерс“.

Качински од поодамна сигнализираше дека сака да поднесе оставка во Владата за да може да се посвети на подготовка на партијата за парламентарните избори следната година.

„Јас во овој момент веќе не сум во Владата. Веќе поднесов оставка до премиерот и истата е одобрена. Колку што знам, и претседателот ја потпиша“ соопштил Качински.