April 11, 2021 12:55
Свет

Закани од воената хунта и нов протест во Мјанмар

Мјанмарските демонстранти и денеска се собраа на улиците на Јангон, и покрај заканите од страна на воената хунта дека ќе употреби сила врз нив доколку одговорат на повикот за генерален штрајк.

Повеќе од 1.000 демонстранти се собраа околу американската амбасада во Јангон, а недалеку од таму беа распоредени 20 воени камиони, во кои се наоѓаа членови на полициските сили за брза реакција.

Поддржувачите на движењето за граѓанска непослушност, што го води отпорот, го повикаа народот да се обедини пред „пролетната револуција”.

Работниците и државните службеници се приклучија на движењето за граѓанска непослушност, одбивајќи да работат се додека воената хунта не и ја врати власта во демократски избраната влада.

Полицијата во саботата уби две лица во Мандалај, а вчера беше погребана девојката која почина од здобиените повреди. Таа беше првата жртва од почетокот на протестот на 1 февруари против пучот во кој беше соборена избраната влада на Аунг Сан Су Чи.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, исто така, го осуди насилното задушување на протестот.

Watch My Hero Academia 4 (Dub) Episode 6 (https://animeplanet.cc/m/vxxJ/ep-6) at AnimePlanet anime planet jojo

Watch Dragon Ball Super Episode 107 (https://animefreak.ws/m/Grr/ep-107) at AnimeFreak animefreak attack on titan