October 19, 2021 05:35
Македонија

Заедничка владина седница со Косово утре во Скопје

Владите на Република Северна Македонија и Република Косово утре во Скопје ќе одржат заедничка седница, на која ќе се потпишат низа договори и меморандуми со кои ќе се продлабочи и зајакне соработката меѓу двете држави.

Договорите, како што информираше на денешната прес-конференција владиниот портпарол Муамет Хоџа, се од областа на инфраструктурата, дијаспората, енергетиката, економијата, туризмот безбедноста, иноваци и технолошки развој и други области.

Владата, на вчерашната 106-та седница ги утврди пакетот договори и меморандуми за соработка со Република Косово, кои што се предвидени да бидат потпишани на заедничката седница.

– Оваа информација произлегува како резултат на ангажманот на работната група составена од претставници од двете влади. Целта е да се задржи континуитетот во развивањето на добрососедските односи, имајќи предвид дека вакви седници беа одржани и со другите соседни земји, информираше на денешната прес-конференција владиниот портпарол Муамет Хоџа.

Придобивките, посочи Хоџа, од средбите се подобрување на трговската размена, подобра комуникација на граѓаните и бизнисот од двете страни, проекти од заемен интерес и подобра меѓугранична соработка.

Watch anime online for free at AnimeDao seven deadly sins animedao

Website https://animeheaven.pro: Watch Boruto: Naruto the Movie - Naruto ga Hokage ni Natta Hi (Dub) animeheaven Episode Full hunter x hunter anime heaven

Watch anime online for free at AnimeKisa watch anime free

Website https://animepahe.cc: Watch Doraemon Movie 30: Nobita no Ningyo Daikaisen animepahe Episode Full anime websites

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/profile/animeflixnl

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/anime-flix