Македонија

Заедничката владина седница меѓу Скопје и Софија

Најважно за политиката е да се развива за доброто на двата народи. Нема ништо подобро од тоа да имаме отворена економија, поврзана инфраструктура, но внимателно да ги следиме и темите од историјата, човечките права и работите за европската интеграција, рече бугарскиот премиер Кирил Петков на стартот од заедничката владина седница меѓу Скопје и Софија.

„За мене има голема надеж, синоќа на заедничката вечера видовме дека некои од министрите наместо да ја завршат вечерата веќе дефинираме специфични мерки што треба да ги направат и затоа денеска очекувам како и со Димитар што разговаравме, реални резултати“, рече во воведното обраќање премиерот на Бугарија Кирил Петков.

Премиерот на Македонија рече дека дводневната посета во Софија е успех бидејќи се реализира на само една недела по посетата на Скопје каде што имаше договор за теми кои значат подобра соработка на полета на образованието, инфраструктура, иновации и комуникација и подобри врски.

„Двете Влади ќе работат на теми кои се од областа на инфраструктурата, конкретно на Коридор 8, патна инфраструктура, железничка инфраструктура и во делот на телекомуникациското поврзување. Потоа во делот на образованието, со што ги поврзуваме и младите со што правиме размена на идеи, знаење и тоа дава поголем ефект, отколку тоа го правиме сами“, рече премиерот на Македонија Димитар Ковачевски.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

online anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

Attack on Titan Season 2

stream anime online AnimeHeaven Attack on Titan Season 3 Part 2

Gintama Episode 196

online anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc