December 9, 2021 02:30
Македонија

Заев ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист”

Ве известуваме дека денеска 14.10.2021 година (четврток), со почеток во 08:50 часот, премиерот Зоран Заев со воведно обраќање ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист”.
Тема на Самитот е „Унапредување на европската инклузивност и солидарност”. На Самитот на засебни панел сесии ќе учествуваат и вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, министрите за економија Крешник Бектеши, за финансии Фатмир Бесими, за надворешни работи Бујар Османи, како и за министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Говорници на настанот ќе бидат високи претставници од светската, европската и регионалната политика, од меѓународните финансиски институции и компании, владин и невладин сектор и академската сфера, како што се поранешниот заменик-државен секретар на САД, Џон Негропонте, поранешниот германски вицеканцелар и министер за надворешни работи, Јошка Фишер, актуелниот заменик-помошник на американскиот државен секретар, Габриел Ескобар, актуелниот претседател на Трансатлантскиот центар при Германскиот Маршалов Фонд на САД, Јан Лесер, шефот на одделот за Адриатик при Европската инвестициска банка, Матео Ривелини и слично.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

english anime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

sites to watch anime My Hero Academia Season 2 (Dub)

AnimeDao To Your Eternity Episode 17

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

Attack on Titan Final Season