August 1, 2021 22:33
Македонија

Заев: Унапредувањето на квалитетот за живот се најголема гаранција дека младите ќе останат

„Како и сите држави од Југоисточна Европа, во таа смисла и за Северна Македонија најголемиот предизвик е да ги задржиме младите да останат во својата земја. Тука да најдат работа и да си го организираат животот. Како регион се соочивме со висока миграција, затоа ние спроведуваме успешен процес отворајќи стотици илјади работни места во последните 4 години”, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во емисијата „Конфликт зоун” на „Дојче веле”.
Премиерот Заев во насока на создавање на просперитетна иднина, пред сè за младите, истакна дека просечната плата континуирано расте, минималната плата порасна за 65 проценти, додека невработеноста од 24 се намали на 16 проценти.
Тој воедно истакна дека унапредувањето на квалитетот за живот се најголема гаранција дека младите ќе останат тука и дека политиките на Владата се во таа насока.

Website https://animedao.nl: Watch Cuticle Detective Inaba animedao Episode 12 watch anime

Website https://twistmoe.net: Watch Yu Yu Hakusho the Movie: Poltergeist Report twistmoe Episode Full twist moe

AniWatch: Psycho-Pass 2 anime episode 11 online free at https://aniwatch.pro aniwatch me

Fimfiction: https://www.fimfiction.net/user/443480/gogoanimelol/about

Trainsim: https://www.trainsim.com/vbts/member.php?445269-Username-kissanimemx

Mmo4me: https://mmo4me.com/members/animefreakws.179953/#about