October 17, 2021 18:13
Македонија

Заев: Стоиме на располагање да помогнеме за оризовата арпа

Премиерот Зоран Заев, денеска одговарајќи на новинарско прашање за вчерашните протести на оризопроизводителите кои бараат повисока откупна цена, забрана за увоз на неквалитетен ориз и заштита на домашното производство, потенцираше дека стојат на располагање да помогнат за оризовата арпа.

– Секако сум во тек со тоа што се случува со сите земјоделски производи и со сите земјоделци во државата. Веќе најавив, благодарение на навремените анализи Буџетот предвидел средства, ги имаме и дел во КОВИД-програмите ќе се помогне со три дополнителни денари на лозарите и секако со поддршката на извозот којашто оваа година верувам дека ќе постигне така убави цени коишто одамна ги немало за пласманот и на „вранецот” и на „смедеревката”, а исто така со три денари ќе помогнеме за индустриското јаболко. Сето тоа е испроектирано во Буџетот, а и во делот на оризовата арпа помагаме континуирано, и по делот на хектоража и по делот на субвенциите, дадовме инструкции и насоки на барање на министерот после консултациите да имаме максимален фокус и посветеност, рече Заев.

Постоиме, дополни, за граѓаните без разлика дали се тоа во Кичево или во Кочани, дали се во Ресен или во Кавадарци, на сите страни, тука сме да служиме и да помогнеме и нема да ги оставиме сигурно така. Доколку не се решат работите заедно министерот и земјоделците и граѓаните јас стојам целосно на располагање. Гледате дека имаме флексибилни механизми да им се најдеме на граѓаните затоа што навистина и од пандемијата има дисторзија во пазарите на сите продукти, истакна Заев.

Website https://animekisa.in: Watch Golden Warrior: The Gold Lightan animekisa Episode 52 watch anime

AnimeBee: Tide-Line Blue: Kyoudai (Dub) anime episode Full online free at https://animebee.to watch anime online

Website https://animedao.nl: Watch Operation Han-Gyaku-Sei Million Arthur animedao Episode 10 i want to eat your pancreas animedao

Website https://aniwatch.pro: Watch Chou Denji Machine Voltes V aniwatch Episode 40 aniwatch

Glose: https://glose.com/u/gogoanimelol

Letterboxd: https://letterboxd.com/gogoanimebe/