October 22, 2021 09:06
Македонија

Заев со шефот на Мисијата на ОБСЕ: Остануваме посветени на меѓусебната соработка во насока на унапредување на реформските процеси и обезбедување просперитет за граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која.

Премиерот Заев со амбасадорот Која разговараше за состојбата во земјата по одржаните предвремени парламентарни избори и формирањето на новата Влада.

Заев изрази уверување и посочи дека вториот мандат е одлична можност, Владата во наредниот четиригодишен мандат да продолжи со имплементацијата на заедничките приоритети, членството во НАТО и Европската Унија како и унапредување на добрососедските односи, посветеноста за ефикасно владеење на правото и продолжување на севкупните реформи во земјата за подобрување на стандардот на граѓаните.

Соговорниците се согласија дека долгогодишната соработка со Мисијата на ОБСЕ продолжува во повеќе различни области и програми во насока на унапредување на меѓуетничките односи, реформата на полицијата и безбедносните структури, медиумските слободи, изборните реформи, интегрирано образование, во областа на човековите права и антидискриминацијата.

Соговорниците, исто така, разменија мислење и за предизвиците во справувањето со пандемијата на КОВИД-19, како и за мерките кои се преземаат на национално и локално ниво од институциите во земјата.

Tegami Bachi: Letter Bee Reverse Episode 25

AnimeFreak: Triton of the Sea (1979) anime episode 2 online free at https://animefreak.ws hunter x hunter animefreak

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeheaven.pro: Watch Saint Beast: Kouin Jojishi Tenshi Tan animeheaven Episode 13 anime heaven au

Cakeresume: https://www.cakeresume.com/me/gogoanimelol

Sites google: https://sites.google.com/view/gogoanimebe/