November 28, 2021 07:16
Македонија

Заев: Со успешно завршениот попис одржавме европска лекција за одговорниот пристап на граѓаните кон оваа статистичка операција

Премиерот Зоран Заев, во интервју за ТВ Алсат-М истакна дека успешно завршениот попис е европска лекција за одговорниот пристап на граѓаните кон оваа статистичка операција и дека прифаќањето на резултатите веќе е потврдено со искажувањето волја на огромното мнозинство граѓани да се попишат.

„Сите граѓани се попишаа. Демократија е, граѓаните го дадоа конечниот збор. Во Бугарија пописот заврши со 82 проценти попишани граѓани, а кај нас се попишаа 99%. Бугарија е европска земја, ние сме земја-кандидат за членство во Европската Унија. Држиме лекција од секој можен аспект, затоа што добро ги поставивме основите”, вели премиерот Заев.

Тој оцени дека по 30 години, кога цело време се создаваа политички тензии, новата Влада која тој ја предводи покажа дека води исправни политики, кои носат резултати, а граѓаните умеат да ги препознаат и да ги отфрлат политиките кои се водеа претходните години само заради власт, заради пари и владеење.

„Суштината е во начинот на градењето на политиките. Еве денеска, имаме успешен попис, завршивме голема работа. Ќе можеме соодветно да планираме во државата. До сега во магла се планираше. Ќе знаеме колку деца живеат во еден регион и ќе инвестираме во градинка, нема да имаме тениски игралишта којшто никој не ги користи”, оцени премиерот Заев во интервјуто за ТВ Алсат-М.

Website https://4anime.biz: Watch Eureka Seven - good night, sleep tight, young lovers 4anime Episode Full 4anime to go

AniWatch: Keijo!!!!!!!! anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro watch anime

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

KissAnime: Godzilla: City on the Edge of Battle (Dub) anime episode Full online free at https://kissanime.mx god of highschool kissanime

AnimeDao: The Guyver: Bio-Booster Armor (Dub) anime episode 6 online free at https://animedao.nl haikyuu season 2 animedao