August 2, 2021 21:43
Економија Македонија

Заев со официјално обраќање ќе го отвори Првиот Економски Форум во Скопје

Ве известуваме дека денеска во 9:00 часот во хотел Александар Палас, започнува Првиот Економски Форум во Скопје, кој со официјално обраќање ќе го отвори премиерот Зоран Заев.
Меѓу учесниците на форумот се и премиерот на Албанија Еди Рама, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји кој ќе се обрати преку видео-конференциска врска, потоа вицепремиерите Никола Димитров и Фатмир Битиќи, министрите за финансии, Фатмир Бесими, за економија Крешник Бектеши, за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, за правда Бојан Маричиќ, гувернерката Анита Ангеловска Бежоска, министерката за финансии и економија на Албанија, Анила Денај, амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Грција и Полска во Северна Македонија, првите луѓе во канцелариите на Светска банка и на ЕБРД во земјава, Масимилијано Паолучи и Анди Аранитаси, како и домашни стопанственици, универзитетски професори и новинари, гости од Словенија, Србија итн. Медиумските екипи, може да го следат Самитот во целост.
На следниот линк: https://www.skopjeforum.com/ може да прочитате повеќе детали за Форумот, учесниците и агендата во целина. Целта на Економскиот форум во Скопје е да прерасне во средба на високо ниво на најсилните локални и меѓународни политички лидери и бизнисмени во пресрет на континуираните предизвици со кои се соочува Северна Македонија, но и поширокиот регион.

Watch anime online for free at GoGoAnime ahiru no sora gogoanime. Watch Komatta Jiisan Episode 13

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Neighborhood Stories Episode 50

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Maze: The Mega-Burst Space (Dub) Episode 25

KissAnime Blip: https://blip.fm/profile/kissanimemx/props