April 19, 2019 22:50
Македонија

Заев повика на помирување за настаните од 27 април

Заев повика на помирување за настаните од 27 април

Време е да се помириме. Да го изигнеме над нас нашиот заеднички национален интерес. Се закрвавивме, се поделивме, заради однесување на поединци во политиката… Тоа се се дел од пораките што ги испрати премиерот Зоран Заев од собраниската говорница, на почетокот на расправата за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени.

-Да си подадеме рака. Да почнеме од 27 април и настаните што се случија. Сега е одличен момент да си простиме и да се помириме. Испраќам порака на помирување и простување за 27 април, рече Заев.

Тој ги повика пратениците од мнозинството и од опозицијата да седнат и да се договорат за ова прашање. Рече дека е свесен дека овој герст има цена и дека тој како политичар е подготвен да ја плати цената.

Нови вести

Силјановска: Кога ќе станам претседател, ќе ви кажам дали ќе ги потпишам законите кои Иванов не ги потпиша

24news

Заев: Не го фрлајте сопствениот глас, опција за сите е „Заедно напред”

Filip

Сиљановска од Штип: Претседателот не треба да има повеќе ингеренции

Filip