October 18, 2021 13:37
Македонија

Заев: Овој ден да го посветиме на афирмација на идеалите за мир, дијалог и помирување

Денеска Меѓународниот ден на мирот го одбележуваме со повикот на Генералното собрание на Обединетите Нации да запре говорот на оружјето во сите делови на светот каде што има вооружени конфликти и овој ден да го посветиме на афирмацијата на идеалите за мир, за дијалог и помирување, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот профил на Фејсбук.

– Човештвото денес е исправено пред други битки. Борбата за целосно справување со пандемијата со КОВИД-19, или за спречување на нејзино проширување, е и битка за трансформацијата на светот во заедница на народи еднакви во користењето на ресурсите и придобивките на хуманоста. Инклузивен свет заснован на почитта кон секој поединец и кон секоја заедница, објави Заев.

Според Заев, денес мирот се слави и со разобличување на дезинформациите и лажните вести, како и со и спротивставување на говорот на омраза и на делата предизвикани од омраза преку интернет и офлајн.

– Мирот се слави и се негува низ дијалог, со сочувство, љубезност и надеж, и со тие вредности секој од нас треба да знае дека може да биде дел од решенијата за мир и помирување, пишува на ФБ премиерот Заев.

Watch anime online for free at ANIMEFLIX animeflix legal

AniWatch: Gosenzo-sama Banbanzai! anime episode 6 online free at https://aniwatch.pro free anime

Handa-kun (Dub) Episode 12

https://animetv.cc darling in the franxx anime tv

Bit: https://bit.ly/362GL1i

Qooh: http://qooh.me/gogoanimelol