Македонија

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“.

Заев, во изјава за медиуми на 11 октомври, вината за прислушувањето директно ја насочи и кон избеганиот експремиер Никола Груевски, откако тоа го стори неговиот советник ексразузнавачот Зоран Верушевски во сведочењето во судница на 10 октомври, како сведок на обвинителите Артан Ајро, Трајче Пеливанов и Ленче Ристоска. Заев тогаш кажа и дека сведочењето на Верушевски не го иззема од одговорност Мијалков.

 

Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по барање на Обвинителството, односно да објасни како „бомбите“ стигнале во негови раце, и која била улогата на неговиот актуелен советник за безбедност Зоран Верушевски.

 

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

dubbed anime AnimeDao Pokémon Journeys: The Series

online anime AnimeDao Black Clover

One Piece Episode 993

Death Note (Dub) Episode 32

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 6

tải go88