September 23, 2019 07:32
Свет

Задржани петмина во Франција кои планирале напади врз полицијата за време на средбата на Г-7

Во Франција беа приведени четири мажи и една жена на возраст од 25 до 45 години под сомнение дека планирале напад врз хотел во кој ќе бидат сместени припадници на жандармеријата за време на средбата на врвот на Г-7 во југозападниот француски град Биариц.

Приведената жена го посочила на социјални мрежи хотелот што е резервиран од жандармеријата додека трае средбата.

Четворицата мажи се осомничени за повик да биде запален хотелот. Средбата на врвот на Г-7 во Биариц ќе се одржи од 24 до 26 август.

Нови вести

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Filip

Претседателот на Колумбија, Мадуро го спореди со Милошевиќ

Filip

Протести во Словачка, за целосна забрана на абортусот

Filip