June 18, 2019 17:20
Свет

Загина полицаец при деактивирање на експлозивна направа во црква

Полициски службеник од Египет загина при обид да деактивира експлозивна направа во христијанска црква во предградие на Каиро, јави државната телевизија.

Инцидентот се случува во пресрет на Божиќ, што египетските Копти го празнуваат на 7 јануари според стариот Јулијански календар, пренесе „Ројтерс“.

Христијанските Копти сочинуваат десет отсто од 90 милиони жители во Египет и долго се жалат на дискриминација.

Нови вести

Меркел: Конфликтната ситуација со Иран треба да се реши на мирен начин

Filip

Земјотрес во Јапонија, има опасност од цунами

Filip

Канцеларијата за човекови права на ОН бара истрага за смртта на Морси

Filip