November 27, 2021 03:47
Свет

Загинаа петмина алпинисти во виулица на руската планина Елбрус

Пет алпинисти загинаа откако беа фатени во снежна бура додека биле на највисоката планина во Европа, руската планина Елбрус.

Четиринаесет други членови на групата беа спасени при силен ветер и ниска видливост во услови на температури од минус 20 Целзиусови степени, соопшти денеска Министерството за вонредни состојби.

Единаесет од преживеаните се пренесени во болница.

Инцидентот на 23 септември се случи кога 19-те алпинисти биле на надморска височина од над 5.000 метри.

Највисокиот врв на планината Елбрус во рускиот северен Кавказ, достигнува 5.642 метри.

Групата алпинисти дојде од 11 региони на Русија, објави Интерфакс.

Компанијата што го организираше искачувањето соопшти дека имало четири професионални водичи кои ја придружувале групата.

Еден од алпинистите не се чувствувал добро и се вратил назад со еден од водичите, додека остатокот од групата продолжил кон врвот, велат од компанијата.

Бурата ги зафатила алпинистите при нивното спуштање, а еден од нив скршил нога, што дополнително ја забавило групата.

Двајца алпинисти замрзнале до смрт, а двајца други изгубиле свест и починале додека биле симнувани од планината, според компанијата, која наведува дека водичите и некои од учесниците претрпеле смрзнатини.

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

ANIMEFLIX: Gleipnir (Dub) anime episode 13 online free at https://animeflix.nl animeflix spirited away

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://4anime.biz: Watch Karakurizoushi Ayatsuri Sakon 4anime Episode 26 4animeone

Magcloud: https://www.magcloud.com/user/gogoanimelol

Os mbed: https://os.mbed.com/users/gogoanimelol/