August 22, 2019 09:55
Македонија

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

Завршни зборови за случајот „Поткуп“

На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев.

Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај.

Целосната снимка, пак, поради која Зоран Заев се товари за примање поткуп, беше пуштена на претходните рочишта во судницата без присуство на јавноста. Заев бараше снимката од ПИ-мерките да се пушти јавно, но Апелацискиот суд не го дозволи тоа.

Заев очекува ослободителна пресуда во овој судски процес, бидејќи како што изјави, се работи за монтиран случај со цел да биде спречен да ги објави „прислушуваните разговори“.

Премиерот Зоран Заев е обвинет дека како градоначалник на Струмица побарал поткуп од 160.000 евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев.

Нови вести

СДСМ: Правната држава функционира, никој не е над законите

Daniela

Европската Комисија не го коментира притворот на Јанева

Daniela

Јанева од Шутка со полициска придружба ќе замине на погребот на нејзината мајка

Daniela