August 5, 2021 03:08
Балкан

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ, кој траел подолго поради усогласување на заклучоците, кои ќе бидат соопштени подоцна.

На состанокот, кој се одржа зад затворени врати, односно без медиуми, присуствуваа македонскиот претседател Стево Пендаровски, српскиот претседател Александар Вучиќ, хрватскиот Зоран Милановиќ, албанскиот Илир Мета, црногорскиот Мило ukукановиќ, членовите на претседателството на БиХ, Милорад Додик, Жељко Комшиќ, Шефик Џаферовиќ,  и претседателката на Косово Вјоса Османи.

По средбата, како што е предвидено со агендата на денешниот самит, лидерите ќе посетат замок, по што ќе имаат заеднички ручек, а предвидена е и заедничка прес-конференција за крајот на денешниот самит.

На денешниот самит, лидерите на земјите учеснички ќе ја одбележат 10-годишнината од започнувањето на Иницијативата, но исто така, како што е најавено, „ја потврдуваат и зајакнуваат заложбите за продолжување на процесот на проширување на ЕУ”

AnimeHeaven sites like animeheaven: Dragon Ball Super (Dub) (https://animeheaven.pro/m/dVKk) Episode 131

ANIMEFLIX watch anime dub: Watch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 5 (https://animeflix.nl/m/j4DD/ep-5)