January 17, 2019 12:50
Македонија

Забрани за камиони на патиштата кај Маврово и Дебар

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни  коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија пат, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово-Дебар и Дебар-Струга. Забрана за сообраќај на автобуси има на патот Тетово-Попова Шапка.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

 Во сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба.

Related posts

(Видео) Стоилковски: Апелација да се издигне над политичкиот прогон и да ги отфрли одлуките за притвор

24news

СДСМ: Криминалната ВМРО-ДПМНЕ преповторува стари лаги и лажни вести

Igor

Ќе се формира заеднички економски комитет со Германија

Valentina