January 16, 2019 01:12
Спорт

Жута потпиша со „Коњаспор“

Повремениот македонски репрезентативец, Леонард Жута е нов фудбалер на турскиот тим „Коњаспор“. Тој потпиша договор до 2021 година со екипата, во која настапува и поранешниот репрезентативец, Адис Јаховиќ

Поранешниот играч на Ријека изјави дека по неколку дена презговори одлучил да му се приклучи на тимот и дека се надева на брза адаптација.

– Се надевам дека брзо ќе го поминам процесот на адаптација. Веќе се знам со Адис Јаховиќ кој многу ќе ми помогне за побргу да се адаптирам на новата средина. Дојдов во квалитетна лига, со модерни стадиони каде има врвни навивачи. Тоа е една од причините поради кои одлучив да дојдам во Турција, прокоментира Жута по потпишувањето на договорот со турскиот тим.

Related posts

Македонија ќе ги дознае противниците во квалификациите за ЕП 2020

Igor

„Билд”: Венгер подготвен да го преземе Баерн

Filip

Ливерпул го брка рекордот на Челзи за најдобра одбрана во Премиер лигата

Filip