August 24, 2019 22:45
Македонија

(Живо) ДИК почна со објавување на првичните резултати од изборите

Во Државната изборна комисија веќе почнаа да се објавуваат првичните резултати од претседателските избори кои се менуваат од минута во минута. Резултатите се објавуваат на видео бим, а засега од ДИК нема официјална изјава.

Според последните податоци, од избројани 31.853 гласови, Стево Пендаровски има 13.441 гласови, Гордана Сиљановска Давкова 11.392, а Блерим Река 5.845, а неважечки се 1.175 ливчиња.

Станува збор за обработени 5,16 отсто од гласовите.

Резултатите може да ги следите на следниов линк: https://rezultati.sec.mk/mk-MK/1/r

Нови вести

АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите

24news

Камчев се сонча во Бугарија

24news

Филипче: Останува концептот за Детска кардиохирургија, операции и во двете приватни болници

Igor