Свет

Жена загина при експлозија која урна зграда во Русија

Една жена загина, а девојка се здобила со полесни повреди кога петкатна зграда на крајниот исток на Русија се срушила како резултат на експлозија.

Околу 17 станови биле оштетени во селото Новонежино кога се урнале таванската плоча, ѕидот и скалилата во зградата, соопшти одделот за вонредни состојби.

„Луѓето беа евакуирани, а оштетени се 17 станови. Седуммина постари лица се пренесени во центар за привремено сместување“, информираа службите.

Спасувачите им помагаат на жителите да ги извлечат своите миленици и нивните предмети од оштетените станови.