June 26, 2022 03:42
Свет

ЕУ ќе соработува со талибанците, но нема да брза да ги признае како нови власти

Европската унија ќе мора да соработува со талибанците, но нема да брза со формалното признавање на таа исламистичка милитантна група како нови владетели на Авганистан, изјави денеска извршниот директор на Европската комисија за Азија и Пацификот, Гунар Виганд.

Тој рече дека официјалните односи ќе бидат воспоставени само доколку талибанците исполнуваат голем број услови, вклучувајќи почитување на човековите права и неограничен пристап до хуманитарните работници, пренесе „Ројтерс“.

go88 có hợp pháp không go88 hotline không đăng nhập được go88

sunwin ân sunwin ăn hướng dẫn tải sunwin cho iphone