November 28, 2021 06:20
Свет

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Европскиот парламент неделава ќе упати повик за поголема транспарентност во врска со развојот, купувањето и дистрибуцијата на вакцините како противмерка на ширењето дезинформации. Ова е на дневен ред на вечерашната седница на европратениците во Стразбур.

Во нацрт-резолуцијата се наведува дека досега податоците дадени од Европската комисија, производителите на вакцини и земјите од ЕУ се недоволни. Се очекува ЕП в четврток да го повика комитетот да ја покаже целосната содржина на потпишаните договори за снабдување со вакцини и да разјасни дали овие договори се прекршени.

Европратениците се очекува да инсистираат на појаснување на сумите од европскиот буџет во развојот на вакцините како и за договорените цени за испорака. Нацрт -резолуцијата ги повикува да побараат објавување на детални податоци од клиничките испитувања на вакцини, што може да помогне да се отфрли двоумењето на луѓето да се вакцинираат, како и да се спротивстави на дезинформациите, се вели во соопштението на ЕП.

Watch Tokyo Daigaku Monogatari Episode 2

Website https://animebee.to: Watch Go-chan.: Moko to Chinjuu no Mori no Nakama-tachi animebee Episode Preview anime streaming

Watch H2O: Footprints in the Sand Episode 12

Website https://animedao.nl: Watch Jiaoao de Jiangjun animedao Episode Full animedao online

AnimeFreak: Stratos 4 OVA anime episode 2 online free at https://animefreak.ws anime freak