October 16, 2019 17:36
Свет

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел нема намера да плаќа за таканаречената „безбедносна зона”, што може да биде создадена.

-Ја повикувам Турција, како и другите учесници, да дејствуваат воздржано и да ги прекинат операциите што се спроведуваат додека зборувам, изјави Јункер пред Европскиот Парламент.

Нови вести

ФСБ: Водечките ИТ фирми не соработуваат со специјалните служби, а терористите го користат тоа

zane

Лавров: Либија може да стане најголема терористичка база на северот од Африка

zane

Сириската војска ја презеде констролата над воените бази во северна Сирија

Valentina