November 27, 2021 18:01
Свет

ЕУ со осуда за насилството во Бејрут

Европската Унија се огласи по насилните протести во Бејрут кои резултираат со повеќе човечки жртви и ја осуди употребата на сила, јави дописничката на МИА од Брисел.

Најмалку шест мртви и десетици повредени се избројани во либанската престолнина откако граѓани излегоа да протестираат за текот на истрагата поврзана за експлозијата што се случи во август 2020 во Бејрут.

За време на протестите е употребено огнено оружје против демонстрантите, што Европската Унија остро го осуди.

-ЕУ ја осудува употребата на насилство и изразува сочувство за семејствата на жртвите, и повикува на максимална воздржаност за да се избегнат дополнителни бесмислени изгубени животи, се наведува во официјалната реакција на дипломатската служба на ЕУ.

Брисел бара сите страни инволвирани во тензиите да се однесуваат одговорно и да се стави крај на насилството.

-ЕУ повторува дека истрагата за експлозијата на пристаништето во Бејрут на 4 август 2020 мора да се заокружи што побрзо. Таа треба да биде непристрасна, кредибилна, транспарентна и независна. Таа треба да се одвива непречено, додава ЕУ.

Демонстрантите кои излегоа на протест бараат да биде отстранет судијата што ја води истрагата.

Според ЕУ, либанските власти треба да овозможат да продолжи истрагата со сите потребни материјални и човечки ресурси за либанската јавност да ги добие одговорите што ги очекува за причините за традегијата.

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

AnimeFreak: Harbor Light Monogatari: Fashion Lala yori anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak dororo

ANIMEFLIX: Full Metal Panic! Invisible Victory anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix free iwatobi swim club

Website https://wcostream.cc: Watch Mazica Party wcostream Episode 3 watch anime

Website https://animepahe.cc: Watch Sword Art Online the Movie: Ordinal Scale animepahe Episode Full anime online