October 22, 2021 07:45
Свет

ЕУ не верува во регуларноста на изборите во Русија

Европската унија смета дека изборите во Русија се одвија во атмосфера на заплашување и се сомнева во регуларноста на нивното одржување, изјавија денеска од Европската комисија.

Портпаролот за надворешна политика на ЕУ, Петер Стано, рече дека атмосферата во која се одржаа парламентарните избори во Москва ги замолчи критичките и опозициските сили.

Тој потсети дека на терен немаше меѓународни набљудувачи.

-Поради ова тешко е да се види како се одвиваа изборите навистина, но имаме индикации од локални независни набљудувачи кои пријавија бројни нерегуларности, рече Стано.

На изборите во Русија победи партијата на претседателот Владимир Путин со 49,64 отсто од гласовите. Портпаролот на руската влада изјави дека изборите биле фер и слободни, додека опозицијата алармира дека биле употребени лажни гласачки ливчиња и дека се заплашувале набљудувачите. 

Watch The Morose Mononokean (Dub) Episode 13

Website https://animedao.nl: Watch Freezing Vibration (Dub) animedao Episode 12 animedao

Watch Kyouran Kazoku Nikki Episode 26

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

Animeflixnl website2: http://animeflixnl.website2.me/

Play: https://www.play.fm/animefreakws