January 16, 2022 19:13
Свет

ЕУ досега издаде над 591 милион ковид-сертификати

Во ЕУ досега се издадени 591 милион ковид-сертификати, соопшти портпаролот на Европската комисија.

Комисијата денеска го усвои извештајот за Дигиталниот сертификат за ковид на ЕУ и неговата имплементација низ ЕУ. Извештајот покажува дека сертификатот на ЕУ е клучен елемент во одговорот на Европа на пандемијата на Ковид-19, со генерирани повеќе од 591 милион сертификати.

Податоците на ЕК покажуваат дека сертификатите придонеле за двојно зголемување на бројот на цивилни летови во јули во споредба со истиот месец минатата година. Според портпаролот, европските сертификати се признаваат во 43 земји, од кои 16 се надвор од ЕУ. Тој додаде дека 60 странски земји сакаат да се поврзат со европскиот систем за сертификатите за да обезбедат меѓусебно признавање со нивните сертификати за вакцинирани, прележани и тестирани.

Портпаролот истакна дека ЕУ преговара со 27 од тие земји. Според него, 20 земји од ЕУ ги користат сертификатите не само за патување во Европа, туку и за домашни цели.

Следната проценка на валидноста на сертификатите се очекува на 31 март следната година, се вели во соопштението на ЕК. Прецизирано е дека дотогаш Комисијата може да предложи продолжување на користењето на сертификатите, во зависност од развојот на пандемијата.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime stream My Hero Academia (Dub)

free anime Attack on Titan Final Season

My Hero Academia Season 2 Episode 16

animeflix website Fairy Tail

ANIMEFLIX DARLING in the FRANXX Episode 19