October 22, 2021 12:26
Свет

ЕУ го поздрави подобрувањето на односите со САД

По низата средби меѓу претставници на ЕУ и на САД во последните денови, Брисел изразува задоволство од подобрувањето на односите, јави дописничката на МИА од Брисел.

Телефонски разговор меѓу американскиот и францускиот претседател, средбата меѓу шефовите на дипломатиите на двата блока и новата заедничка здравствена иницијатива се неколкуте чекори преземени во последните денови на релација Брисел – Вашинтон.

Откако односите меѓу партнерите се оладија со најавата за создавање нов воен сојуз помеѓу САД, Австралија и Обединетото Кралство, двата блока во последниов период се обидоа да воведат комуникација.

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен и американскиот претседател, Џо Бајден, најавија евро-американска иницијатива вчера за да се подобри стапката на вакцинираност на целиот свет и да се воведе здравствена безбедност на глобално ниво преку засилена соработка.

Европската Комисија исто така го поздрави соопштението издадено по разговорот помеѓу францускиот претседател Емануел Макрон и Бајден и изрази задоволство што се воспостави повторно комуникација.

Официјален Париз е гневен од одлуката на Австралија да откаже нарачка на француски подморници поради воениот сојуз со Лондон и Вашингтон. По разговорот меѓу Макрон и Бајден, двете страни издадоа соопштение во кое се поздравува американската стратегија за Индо-пацификот и се нагласи потребата за одбранбена автономија на Европската Унија.

Истовремено во Вашингтон се остварени низа средби на претставници на највисоко ниво на САД и ЕУ, рекоа од Европската Комисија.

-Ова е во согласност со гледиштето на Фон дер Лајен дека пријателите и сојузниците треба да се вклучат заемно во носењето одлуки, сојузниците треба да разговараат едни со други и Европската Комисија ќе разговара со земјите членки на ЕУ и со САД за идните чекори, изјави Ерик Мамер, портпарол на Европската Комисија. 

Website https://animebee.to: Watch Zhongguo Jingqi Xiansheng animebee Episode 63 animebee

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeflix.nl: Watch Noragami: Stray God animeflix Episode 12 animeflix fruits basket

Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon (https://animetv.cc/m/jEoy) Episode Full

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/gogoanimebe/designs

Cycling74: https://cycling74.com/author/61186f097175a8725bd1754d