December 6, 2022 21:44
Свет

ЕУ го осуди лансирањето ракета од Северна Кореја како неоправдана агресија

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска „остро” го осуди севернокорејското лансирање на балистичка ракета што прелета над Јапонија, нарекувајќи го „неоправдана агресија”.

Ова лансирање ракета, што го поттикна Токио да го активира својот систем за предупредување, „е намерен обид” да се загрози безбедноста на регионот, напиша Мишел во твит.

„Европската унија е во солидарност со Јапонија и Јужна Кореја”, додаде тој.

Медиумите во источна Азија денеска објавија дека вооружените сили на Северна Кореја утринава по локално време истрелале балистичка ракета со среден дострел, која прелетала низ јапонскиот воздушен простор и поминала околу 4.600 километри пред да се урне во водите на Тихиот Океан.

Лансирањето на ракетата го осудија и САД.