October 26, 2021 21:04
Балкан

ЕУ ги повика Белград и Приштина веднаш да ги намалат тензиите

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, ги повика Белград и Приштина веднаш да ги намалат тензиите и да се воздржат од еднострани потези. Специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, моментално е во Белград, каде што ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Лајчак разговарал со политичките лидери во Косово за ситуацијата.

Одговарајќи на прашањето на „Танјуг“ за состојбата на административните премини меѓу северно Косово и централна Србија, Стано рече дека слободата на движење е еден од темелите на ЕУ и оти се очекува Белград и Приштина да ја промовираат таа слобода во регионот.

„Ги повикуваме двете страни да се воздржат од еднострана акција и да ги намалат тензиите, веднаш. Ги повикуваме и двете страни да ги разгледаат сите прашања преку дијалог во Брисел и да го користат дијалогот како платформа за решавање на сите отворени прашања што ги имаат едни со други, вклучувајќи ја и слободата на движење“, вели Стано.

Блиндирани возила и специјални сили од утрово се распоредени на два административни премина на северот на Косово.

Cheating Craft (https://aniwatch.pro/m/Knn8) Episode 12

Website https://animedao.nl: Watch Galaxy Investigation 2100: Border Planet animedao Episode Full animedao boruto

WCOStream: School Rumble 2nd Semester anime episode 26 online free at https://wcostream.cc anime stream

Dimension W: Do Robots Dream of Bathhouses? (https://animepahe.cc/m/qdkw) Episode Full

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/gogoanimelol

Gaiauniversity: https://gaiauniversity.org/members/animefreakws/profile/