January 25, 2022 05:38
Спорт

Еурофарм Пелистер ја испушти победата на гостувањето кај Спортинг

Ракометарите на Еурофарм Пелистер одиграа само 27:27 на гостувањето кај Спортинг Лисабон во петтото коло од Лигата на Европа, иако победата ја имаа во своите раце.

Битолчани во последната минута влегоа со предност од еден гол и напад, но грешката ги чинеше победа, и искачување на првото место на табелата во групата Д.

Битолскиот тим доминираше речиси во текот на целиот меч и чудо е како не успеа да стигне до целиот плен.

Спортинг единственото водство на натпреварот го имаше на почетокот од мечот, 1-0, а потоа се беше во знакот на Пелистер. На одморот се замина со водство на македонскиот тим од 16-14.

Во второто полувреме Еурофарм Пелистер на двапати водеше и со четири гола разлика, но финишот беше лош. Во последната минута битолчани имаа напад при водство од еден разлика со играч помалку, и тргнаа без голман. Тоа се покажа како грешка, Спортинг ја одзема топката и погоди на празниот гол за израмнување 27-27. Останаа уште десетина секунди за напад, но Пелистер не ги искористи.

Табоада со седум гола беше најефикасен во составот на Еурофарм Пелистер, Мандалиниќ постигна пет, Божи-Павлетиќ имаше четири од четири. Секељ мечот го заврши со осум интервенции.

По пет кола, Е. Пелистер е трет на табелата со шест бода, додека Спортинг и Ним се на челната позиција со еден бод повеќе.

4anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

stream anime online BANANA FISH

4Anime Dragon Ball Super

anime streaming One-Punch Man

My Hero Academia Season 3 (Dub)

SK8 the Infinity (Dub)