October 19, 2021 05:02
Балкан Македонија

Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во ЕУ и брзо да ја одобри преговарачката рамка на Скопје за членство во Унијата, пишува „Еуроактив“.

„Погрешно е Бугарија да користи билатерален спор за да ги запре аспирациите на Северна Македонија кон ЕУ. Тие го претвораат ова во мултилатерално прашање што не’ засега сите нас“, рече новиот специјален пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Според него, понудени се некои „добри решенија“ за решавање на прашањето и Вашингтон ќе продолжи да ја притиска Софија да најде компромис.

Ескобар, исто така, рече дека би сакал пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија да се случат оваа година, додавајќи дека двете земји го заслужија тоа.

Вашингтон ја поддржува интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ како начин за спречување на зголеменото влијание на Кина и Русија во регионот.

Website https://animedao.nl: Watch Nyancos: Hello! Our Brilliant Future Digest animedao Episode Full haikyuu animedao

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

Encouragement of Climb: "Omoide" Present (https://animekisa.in/m/nB5P) Episode Full

Animepahe: Meow Meow Japanese History anime episode 32 online free at https://animepahe.cc anime sites

Krachelart: http://krachelart.com/UserProfile/tabid/43/userId/1101562/Default.aspx

Ourstage: https://ourstage.com/epk/qbfrdtxkonau