April 24, 2019 22:21
Свет

Естонија: Поранешен офицер и неговиот татко осудени за шпионажа

Суд во Естонија прогласи поранешен воен офицер и неговиот татко за виновни за предавство, бидејќи шпионирале за Русија.

Суд во Талин денеска пресуди дека 38-годишниот Денис Метсавас, поранешен мајор во естонската војска, и неговиот татко Пјотр Волин, и давале тајни податоци на руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Судот утврдил дека Метсавас пренесувал информации 10 години и го осуди на 15 години затвор.

Волин работел со ГРУ околу пет години и добил шестгодишна затворска казна.

Нови вести

Непознати мажи отворија оган врз кафуле во северниот дел на Франција

Igor

Шарец: Ако се распадне ЕУ, сите ќе пропаднеме

Igor

Порошенко и Зеленски ја критикуваа новата акција на Кремљ за давање државјанство

Igor