September 22, 2019 16:55
Свет

Естонија осуди руски државјанин на пет години затвор за шпионажа

Судот во округот Харју во Естонија осуди на пет години затвор руски државјанин обвинет за шпионажа против Естонија , објави весникот „Постимес“.

Според весникот, Естонската служба за внатрешна безбедност (КаПо) го уапсила рускиот државјанин, познат по иницијалите А.А. (името не е обелоденето) во мај и поднесе обвиненија за ненасилни активности насочени против независноста и територијалниот интегритет на Република Естонија. Обвинетиот се спогодил со обвинителството.

На 29 август, судот донесе пресуда со која му се изрекува казна затвор од пет години затвор. Прес-секретарот на КаПо одби да објави детали од пресудата велејќи дека истрагата за случајот е во тек.

Нови вести

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Filip

Израел почнува да им ја запира струјата на Палестинците поради долг

Filip

Танкерот Стена Имперо би можел да биде ослободен во текот на денов

Filip