September 18, 2021 16:44
Македонија

Есер Џевахир почесен конзул на С. Македонија во Турција

Министерот за надворешни работи Бујар Османи за време на посетата во Турција му ја врачи егзекватурата на Есер Џевахир, новоименуваниот почесен конзул на Република С Македонија во Република Турција, со јурисдикционо подрачје за областите на Едрене, К’ркларели и Текирдаг, и со седиште во Едрене.

Како што соопшти МНР, честитајќи му ја новата, престижна и одговорна позиција на Џевахир, министерот Османи истакна дека очекува продлабочување на економската соработка меѓу С Македонија и Турција и на можностите за привлекување нови странски инвестиции. -Важно во Вашиот мандат ќе биде претставувањето на Република С Македонија во сите сфери од заеднички интерес, во кои постои можност за интензивирање на постоечките врски и соработки. Република Турција е земја со голем потенцијал, кој може да се искористи за развој на билатералните односи, истакна Османи стои во соопштението.

Важно во Вашиот мандат ќе биде претставувањето на Република С Македонија во сите сфери од заеднички интерес, во кои постои можност за интензивирање на постоечките врски и соработки. Република Турција е земја со голем потенцијал, кој може да се искористи за развој на билатералните односи, истакна Османи стои во соопштението.

Website https://animeflix.nl: Watch Mary and the Witch's Flower (Dub) animeflix Episode Full animeflix initial d

WCOStream: Queen's Blade: Inheritor of the Throne (Dub) anime episode 12 online free at https://wcostream.cc paw patrol wcostream

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

Findery: https://findery.com/gogoanimebe

Qiita: https://qiita.com/kissanimemx