January 24, 2022 20:36
Магазин

ЕСА: Првиот европски астронаут на Месечината до 2030 година

Раководителот на Европската вселенска агенција (ЕСА), Јозеф Ашбахер сака „да го види првиот астронаут” од Стариот континент на Месечината до 2030 година, објави ДПА.

– Целта е да испратиме астронаути на површината на Месечината до крајот на ова десетлетие, изјави Ашбахер за агенцијата во Париз.

Тие „зад себе би ги оставиле првите отпечатоци од европски чевли” на површината на Месечината – што секако би било од симболично значење. Ашбахер смета дека целта може да се постигне и дека очекува Месечината во иднина да стане нов економски простор и – нов континент.

Но, нема конкретни планови за европска мисија. Ашбахер рече дека тоа било важна точка за преговорите со американската агенција НАСА.

НАСА во мигов планира да испрати астронаути на Месечината до 2025 година – првпат по речиси 50 години, во рамки на мисијата „Артемис”. ЕСА, според Ашбахер, е вклучена во таа мисија.

– Вклучени се и други компании, но убаво е да се види НАСА зависна од Европа како доверлив партнер… И, тоа е, секако – нашиот заеднички пат до Месечината!, рече тој.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Dragon Ball Z (Dub) Episode 285

Black Clover (Dub)

Record of Ragnarok

stream anime online My Hero Academia Season 3 (Dub)

anime sites 4Anime Mother of the Goddess’ Dormitory