April 11, 2021 11:07
Свет

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

Вулканот Синабунг во Индонезија денеска еруптираше, испуштајќи пепел во висина од 5.000 метри.

Иако околните села се прекриени со пепел, никој не е евакуиран, ниту е соопштено дека ерупцијата ги нарушила летовите во провинцијата Северна Суматра, каде што се наоѓа вулканот.

Планината Синабунг, висока 2.600 метри, не беше активна четири века, сè до ерупцијата во 2010 година, во која починаа две лица.

Во ерупцијата во 2014 година загинаа 17 лица, а седуммина загинаа во ерупцијата во 2016 година.

Ова е еден од двата активни вулкани во Индонезија.

Watch The Misfit of Demon King Academy Episode 7 at website https://4anime.biz. See more i want to eat your pancreas 4anime

Watch The Devil is a Part-Timer! (Dub) Episode 3 (https://animefreak.ws/m/4J7e/ep-3) at website https://animefreak.ws. See more boku no hero academia animefreak