April 20, 2019 16:47
Свет

Ерменски авион Су-25 се урна во планини, загинаа двајцата пилоти

Eрменски авион Су-25 се урна во планини при што загинаа и двајцата пилоти, пренесува „Спутник“. Според ерменското Министерство за одбрана, авионот исчезнал од радарите само петнаесет минути по напуштањето на аеродромот во градот Ѓумри за закажана мисија за обука.

„Авионот се урна во планините во близина на градот Маралик”, изјави прес-секретарот на Министерството за одбрана на Ерменија, Артсрун Ховханисијан.

Тој подоцна напиша на Фејсбук дека е откриено местото на трагичниот настан, додавајќи дека и двата пилота – потполковник Армен Бабајан и мајор Мовсес Манукјан – загинале. Во моментов, нема официјални информации за можните причини за инцидентот.

Нови вести

Жолти елеци”: Нотр Дам не е единствен проблем на Франција

Igor

„Да го сопреме лудилото“: Бес и неверување по предлогот за модерна обнова на Нотр Дам

Igor

Експлозија и престрелки во Кабул

Igor