December 1, 2021 00:15
Свет

Ерменија и Азербејџан ќе ги обноват преговорите за Нагорно-Карабах

Министерот за надворешни работи на Ерменија, Арарат Мирзојан денеска најави дека ќе се сретне со својот азербејџански колега Џејхун Бајрамов со цел да ги продолжат преговорите за решавање на конфликтот во регионот Нагорно-Карабах.

– Планирани се преговори. Барем постигнавме договор за продолжување на процесот и организирање нова средба со азербејџанскиот министер за надворешни работи, истакна шефот на ерменската дипломатија.

Тој додаде дека прашањето за Нагорно-Карабах не може да се реши со сила, туку бара политичко решение преку преговори во рамки на Минск групата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

Мирзојан тоа го изјави на заедничката прес-конференција со индискиот министер за надворешни работи, Субрахмани Џаишанкар.

– Ерменија смета дека употребата на сила не може да биде основа за решавање на судирот во Нагорно-Карабах. Тоа треба да се реши преку мирни преговори на Минск групата на ОБСЕ, заклучи ерменскиот министер

animepahe :: okay-ish anime website

GoGoAnime: Strike Witches: The Movie (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be food wars gogoanime

Tsuredure Children Episode 12

Website https://twistmoe.net: Watch URVAN twistmoe Episode Full free anime online

SLAM DUNK: Hoero Basketman-damashii! Hanamichi to Rukawa no Atsuki Natsu Episode Full