January 27, 2022 05:47
Балкан

Ердоган не ги признава европските пресуди за Кавала и Демирташ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека не ги признава европските пресуди со кои се бара ослободување на филантропот Осман Кавала и курдскиот политичар Селахатин Демирташ и дека Анкара ќе ги почитува пресудите на турскиот суд за нив, јави денеска НТВ.

Говорејќи пред новинарите, Ердоган рече дека европските пресуди и за Кавала и за Демирташ се „ништовни“ за Турција, пренесува Ројтерс.

Минатата недела, Советот на Европа рече дека ќе ја информира Турција за нејзината намера да покрене прекршочна постапка против Анкара, поради одбивањето да го ослободи Кавала.

Исходот од постапката може, според Ројтерс, да доведе до исклучување на Турција од Европскиот суд за човекови права.

Советот на Европа ја повика и Турција да го ослободи Демирташ.

watch anime online. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Bleach (Dub) Episode 364

animefreak AnimeFreak Gintama

anime freak site My Hero Academia (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime

My Hero Academia Season 4