December 15, 2019 11:45
Свет

Ердоган му рекол на Трамп дека Турција нема да се откаже од „С-400“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му кажал на американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон минатата недела дека Турција нема да се откаже од рускиот противракетен систем „С-400“, кој го набави оваа година, и покрај протестите на својот сојузник во НАТО.

Ердоган им пренесе на членовите на својата Партија на правдата и развојот во парламентот дека му рекол на Трамп дека доколку САД го задржат бескомпромисниот став за Ф-35, Турција ќе мора да бара алтернатива за да ги задоволи своите среднорочни потреби за одбрана, пренесе „Ројтерс“.

Ердоган и Трамп разговараа во Белата куќа за да ги надминат растечките разлики меѓу нив. Вашингтон соопшти дека системот „С-400“ претставува закана за нејзините борбени авиони Ф-35 и ја суспендира Турција од својата програма за авијација, каде што Турција се појавуваше како купувач и производител.

САД исто така ја предупредија Турција дека ќе се соочи со санкции поради таквиот договор.

Нови вести

Продолжен самитот на ОН за климата во Мадрид, се уште нема договор

Igor

Боливија наскоро ќе издаде налог за апсење на поранешниот претседател Ево Моралес

Igor

Силен земјотрес ги погоди Филипините

Igor