February 16, 2019 17:04
Свет

Ердоган: Можен е референдум за членство во ЕУ

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, рече дека на Турција би ѝ одговарал референдум за пристапување во Европската Унија, додавајќи дека за тоа ќе разговара со своите колеги.

Ердоган веќе подолго време јавно го изразува незадоволството од бавниот процес на пристапување на Турција во Унијата.

„Ова е 2018 година и ние уште чекаме“, рече тој.

Додаде дека сега е време политичарите да им се обратат на турските граѓани.

„Наша работа е сега да им да се обратиме на нашите граѓани и да видиме што имаат да кажат за тоа прашање 81 милиони луѓе“, рече Ердоган.

Related posts

Вооружен напад во болница во Чикаго, најмалку тројца загинати

Valentina

Во Отава тројца загинати и 23 тешко повредени во сообраќајна несреќа

Ivona

Русија забрани увоз на пченица, чоколадо и пиво од Украина

Filip