January 27, 2021 17:36
Магазин

„Епл” и „Хјундаи” ги здружуваат силите за самоуправувачки електричен автомобил

Јужнокорејскиот производител на автомобили „Хјундаи” и американскиот технолошки гигант „Епл” наскоро би можеле да го финализираат договорот за производство на самоуправувачки електрични автомобили, а лансирањето на производствените линии се очекува за три години, пренесуваат јужнокорејските медиуми.

Преговорите меѓу двете компании се во полн ек, и се очекува конечен договор до март оваа 2021 година. Се наведува и дека автономните возила ќе се произведуваат во фабрика во САД, со која ќе управува подружницата на „Хјундаи” – „Киа моторс”.

Тие планираат да пуштат околу 100.000 возила на пазарот во 2024 година, три години порано од претходно најавеното.

Веста за потенцијалното спојување на двете компании предизвика остар скок на акциите на „Хјундаи”, од околу 20 отсто во петокот, со што се зголеми нејзината пазарна капитализација за околу осум милијарди долари.

That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD Episode 5 at website https://crunchyrollfree.com watch crunchyroll free

Watch Yosuga no Sora Episode 11 at website https://kissanimeonline.com my hero academia kissanime