January 20, 2021 13:28
Балкан

Епидемиолошката состојба во Црна Гора е крајно алармантна

Епидемиолошката состојба во Црна Гора е „крајно алармантна и сериозна”, изјави денеска епидемиологот на Институтот за јавно здравје Сања Меденица.

Таа за подгоричка „Побједа” рече дека сите сценарија се можни.

Според синоќешниот пресек, во Црна Гора починале 10 пациенти, а има повеќе од 500 новозаразени со коронавирусот.

– Мора да имаме предвид дека оваа состојба, која трае од март, ќе влијае на луѓето, без разлика дали се заразени или не. Не е лесно да се променат сите наши навики преку ноќ и сè она што до вчера го сметавме загарантирано и нормално, со цел да го зачуваме нашето здравје и здравјето на оние кои ни се важни, рече Меденица.

Таа рече дека заштитата е многу едноставна и оти само почитувањето на епидемиолошките мерки може да донесе подобрување.

Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode Preview at GoGoAnime gogoanime overlord

Watch Assassination Classroom (Dub) Episode 14 (https://crunchyrollfree.com/m/zk99/ep-14) at Crunchyroll high speed free starting days crunchyroll