March 1, 2021 10:29
Балкан

Епидемиолошката состојба во Хрватска е подобра, но не и стабилна

Епидемиолошката состојба во Хрватска е подобра, но тешко е да се каже дека состојбата со епидемијата е стабилна, изјави денеска шефот на Националниот штаб, министерот за полиција Давор Божиновиќ.

Божиновиќ на редовната прес-конференција рече дека се уште не може да зборува за евентуално олеснување на епидемиолошките мерки, но тие се проценуваат секој ден и се забележува нивниот ефект.

Коментирајќи ја можноста за укинување на мерките на локално ниво, Божиновиќ рече дека тоа засега не е можно, но оти локалните штабови можат да предложат само построги мерки.

Одговарајќи на прашањето за ковид-пасоши, Божиновиќ рече дека за нив официјално не се дискутира на ниво на ЕУ.

Watch KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! Episode 10 at Crunchyroll crunchyroll 30 days free

Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II (Dub) Episode 9 at website https://animeheaven.pro. See more anime heaven au