November 30, 2021 10:38
Свет

ЕМА ја одобри вакцината Фајзер за деца од 5 до 11 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се одобри употребата на вакцината Фајзер и кај децата од 5 до 11 години.

Оваа вакцина е веќе одобрена за употреба кај деца кои имаат полни 12 години.

Кај децата кои се на возраст од 5 до 11 години, дозата ќе биде помала од онаа која се користи кај деца со полни 12 години,соопштуваат од ЕМА.

Според ЕМА ефикасноста на оваа вакцина е 90% во заштита од вирусот.

Најчести несакани појави после вакцината се болка на местото на вакцината, замор,главоболка,црвенило и оток.

Овие појави се обично благи и умерени и престануваат во рок од неколку дена од вакцинацијата, соопштуваат од ЕМА.

NANA (Dub) Episode 47

Website https://animebee.to: Watch The King's Avatar (2018) animebee Episode 3 stream anime online

KissAnime: Bungo and Alchemist -Gears of Judgement- anime episode 13 online free at https://kissanime.mx kissanime beastars

Animepahe: Case Closed: 16 Suspects anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime online

Website https://animekisa.in: Watch Great Mazinger animekisa Episode 56 anime online