September 18, 2021 15:25
Свет

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според препораката на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Експертите на ЕМА во Амстердам денес позитивно ги оценија релевантните податоци од студијата и го отворија патот за одобрување на вакцините за деца и млади на возраст од 12 до 17 години. Европската комисија сè уште треба да даде зелено светло, но тоа се смета за формалност.

Кон крајот на мај, вакцината „Фајзер“ беше одобрена за деца и за млади на возраст од 12 до 17 години.

Примената на вакцината „Модерна“ се заснова на истражување спроведено на 2.500 адолесценти во САД. Според компанијата, ефикасноста била 100 проценти. Американските власти сè уште размислуваат дали да ја одобрат вакцината за возраст од 12 до 17 години.

Website https://twistmoe.net: Watch The Story of Heidi (Dub) twistmoe Episode Full anime websites

Website https://animetv.cc: Watch Madan no Ou to Vanadis: Tigre-kun to Vanadi-chu (Dub) animetv Episode 14 anime tv web

GoGoAnime: Serial Experiments Lain anime episode 13 online free at https://gogoanime.be gogoanime boruto

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Myanimelist: https://myanimelist.net/profile/gogoanimebe

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/gogoanimebe